Chyba
  • JUser: :_load: Nemôžem načítať užívateľa s ID: 42
utorok, 04 február 2014 18:40

O autorovi a obsah hry

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Federico García Lorca
Federico García Lorca (* 5. jún 1898, Fuente Vaqueros, Španielsko – † 19. august 1936 Granada, Španielsko) bol španielsky básnik a dramatik.
V oblasti dramatickej tvorby je Lorca považovaný za jedného z najdôležitejších autorov 20. storočia v Španielsku. Je to divadlo veľmi poetické, tak ako v poézii s ohromným citom dáva do pohybu ústredné symboly, vďaka ktorým sa dostáva do bájneho, neexistujúceho sveta a pritom predkladá základné problémy existencie. Jeho hry sa dajú podeliť do štyroch skupín: frašky, komédie, tragédie a drámy. Najväčší úspech z jeho hier dosiahla trojica tragédií Bodas de sangre, Yerma a La casa de Bernarda Alba. Spájajú sa v nich tri základné esencie: mýtickosť, poetickosť a skutočnosť. Niektoré z jeho komédií a frašiek boli svojim obsahom natoľko provokatívne, že ich nebolo možné v tej dobe uviesť na scéne. Takýmito dielami sú napríklad El público a Así que pasen cinco años, ktorých témami sú revolúcia, homosexualita a zmysel života.
Generácia 27
viac
Nakoľko žil a tvoril v dvadsiatych a tridsiatych rokoch 20. storočia začlenil sa do skupiny španielskych spisovateľov nazývanej Generácia 27. Názov dostala podľa toho, že všetci jej členovia pôsobili okolo roku 1927 a nadviazali tak na tradíciu predchádzajúcej Generácie 98. Umeleckou hodnotou svojho diela sa dokonca stal jednou z najvýznamnejších osobností tejto generácie, ktorej ťažisko tvorili práve básnici.

Zdroj Wikipédia

Obsah hry
Táto inscenácia je španielskou drámou.
Vdova Bernarda Alba vládne svojim piatim dospelým dcéram podľa najprísnejších zásad. Po smrti svojho manžela premenila ich spoločný domov na väzenie a zakazuje im čo i len pomýšľať na mužov. Mladé dievčatá potláčajú akékoľvek prejavy svojej prirodzenosti, len aby vyhoveli matke.
V druhej časti hry sa napätie v dome začína stupňovať. Najstaršia dcéra Angustias má už takmer 40 a má sa konečne vydávať. Ani netuší, čo všetko sa deje poza jej chrbát.
Matka Bernarda ostáva až do úplného konca voči skutočnej pravde slepá.
Čítať 3693 krát Naposledy zmenené štvrtok, 13 február 2014 11:52

Administrátor SKDK&SSUV

Webstránka: skdk.sk
Viac z tejto kategórie: « MNISKY Osoby a obsadenie »
Prihláste sa na odber noviniek a zostaňte informovaný

O nás

     Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša je hudobné a dramatické konzervatórium, ktoré poskytuje komplexné umelecké a umelecko-pedagogické vzdelanie. Pripravuje študentov na profesionálne umelecké uplatnenie a na vyučovanie umeleckých a odborných predmetov vo vzdelávacích programoch umeleckého zamerania.
    Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša poskytuje študentom výchovu a vzdelávanie v študijnom odbore spev, hudba, tanec, hudobno-dramatické umenie a muzikál v šesťročnom súvislom vzdelávacom programe. Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje individuálne, v skupinách alebo kolektívne. Študentom sa zapožičiavajú bezplatne hudobné nástroje, notový materiál, audiovizuálne nahrávky umeleckých diel, záznamová technika a ďalší výstroj a potrebný materiál na vyučovanie.
    Výchova a vzdelávanie sa uskutočňuje podľa šesťročného vzdelávacieho programu, v ktorom študent po ukončení štvrtého ročníka vykoná maturitnú skúšku a po ukončení šiesteho ročníka vykoná absolventskú skúšku. Úspešným absolvovaním posledného ročníka súvislého šesťročného vzdelávacieho programu ukončeným absolventskou skúškou študent získa právo používať titul „diplomovaný umelec“ so skratkou „DiS.art“, ktorý sa uvádza za priezviskom.

Rýchly kontakt

M.Benku 7
080 01 Prešov

Telefón: 0907220363
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
www.skdk.sk

Kto je online?

Práve tu je 16 návštevníkov a žiadni členovia on-line